Chamber of Ancients 2016

Podziel się informacją:

Ekspedycja Chamber of Ancients 2016

Półwysep Jukatan, Meksyk, Cenote Aktun Ha

Podwodna Archeologia  Jaskiniowa

Cenoty (maaya: Tz’onot, hiszp: Cenotes) – wypełnione wodą leje krasowe na półwyspie Jukatan to przejścia do Xibalby, zaświatów w kulturze Majów. Cenoty to również przejścia do potężnego labiryntu wspaniale zdobionych, zalanych wodą jaskiń. Rozległe jaskinie krasowe na Jukatanie nie zawsze były jednak wypełnione wodą (pod wodą zjawiska krasowe nie zachodzą). Jaskinie te powstawały w czasie ostatniego zlodowacenia, pomiędzy 20 a 7 tysięcy lat temu, kiedy poziom wód w Oceanie znajdował się nawet o 120 metrów niżej. Wtedy były one suche i wtedy właśnie tworzyły się w nich fantazyjne formy naciekowe, które dzisiaj możemy podziwiać wybierając się na nurkowanie w jukatańskich jaskiniach i kawernach. W tym czasie również jaskinie te dawały schronienie zwierzętom i ludziom, na długo przed świtem cywilizacji Majów. W samym meksykańskim stanie Quintana Roo., leżącym w północno-wschodniej części półwyspu zmapowano do tej pory ponad tysiąc kilometrów jaskiń. Tutaj również znajduje się pięć najdłuższych obecnie podwodnych systemów jaskiniowych Ziemi, jak Ox Bel Ha, Sac Aktun, Dos Ojos, K’oox Baal i Xunaan Ha (nieoficjalnie wiemy, że są to od kilku dni cztery systemy, system Dos Ojos „spadł z pudła”, ale w pierwszej dziesiątce najdłuższych podwodnych systemów jaskinowych, jeszcze cztery znajdują się na półwyspie Jukatan 😉 ).

Cenoty słyną z prehistorycznych znalezisk. W jaskiniach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Tulum odnaleziono, jak dotąd dziewięć szkieletów tzw. Paleoindian, w tym tak ważne dla nauki i naszej wiedzy na temat kalendarza migracji gatunku ludzkiego na kontynenty amerykańskie, jak Ewa z Naharon, Staruszka z Las Palmas, Jaskiniowiec z The Pit, czy najsłynniejsza obecnie Naia z Hoyo Negro, która pozwoliła na pogodzenie południowo-azjatyckiego, jak się wydawało fenotypu Paleoindian, ze szlakiem  migracji z północno-wschodniej Syberii i genami dzisiejszych Indian. W zalanych jaskiniach znajdujemy liczne kości plejstoceńskiej megafauny – gatunków, jak mastodonty, mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, gliptodonty, megateria i …konie, które wymarły na Jukatanie przed kilkunastoma tysiącami lat. Znajdujemy w nich również nie tylko miejsca ostatecznego spoczynku człowieka, ale również i miejsca, w których prehistoryczny człowiek bytował: paleniska, narzędzia, resztki z pożywienia. Najsłynniejsze spośród takich stanowisk na północy połwyspu Jukatan to sucha jaskinia Loltun, La Chimenea – Kominek w systemie Taj Mahal, nieopodal Cenote Tajma Ha oraz Chamber of Ancients – Komnata Przodków w systemie Carwash, nieopodal Cenote Aktun Ha.

Chamber of Ancients (Komnata Przodków) to niesamowite miejsce, w którym odkryto paleniska sprzed tysięcy lat. Komnata jest dość odległa od dawnego wejścia do jaskini, które teraz znajduje się na dnie cenoty Aktun Ha (maaya: Wodna Jaskinia). Samo wejście do niej również i w przeszłości było utrudnione (tak wąskie przejścia w nurkowaniu jaskiniowym określane są terminem restrykcja), podobnie ma się sytuacja z zawierającą prehistoryczne palenisko komnatą La Chimenea w systemie Taj Mahal, tam jednak nie jest aż tak wąsko. W marcu 2016, realizując podwodne badania i nurkowanie jaskiniowe braliśmy udział w ekspedycji „Proyecto de Investigación Arqueológica en Cenotes y Cuevas Inundadas de la Península de Yucatán”, realizowanej przez INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia), NAS (Nautical Archaeology Society) i National Geographic. Wszelkie materiały pochodzące z tej ekspedycji będziemy jednak mogli opublikować dopiero po ukazaniu się publikacji w National Geographic.

Podziel się informacją:

Comments are closed.

  • Bądźmy w kontakcie na Facebook: